تاسیسات گرمایشی

سیستم های تاسیسات گرمایشی

تاسیسات گرمایشی | heating installation چیست؟

تاسیسات گرمایشی، مکانیسمی برای استفاده از انرژی گرمایی در منزل، اداره و ساختمان های دیگر و کنترل و حفظ درجه حرارات در سطح پذیرفته شده است. این تاسیسات، بخشی از تاسیسات گرمایشی، تهویه هوا و سرمایشی محسوب می شوند. امکان دارد که این سیستم گرمایشی مرکزی و یا توزیعی باشد. به طور معمول، دستگاه  هایی مانند بخاری، رادیاتورها، آبگرمکن ها، فن کویل ها، پکیج های شوفاژ دیواری و موتورخانه ها جز تاسیسات گرمایشی هستند. غالبا، برای خانه های شخصی و ساختمان های عمومی از سیستم گرمایش مرکزی (شوفاژ) برای گرم کردن استفاده می شود.

سیستم های تاسیسات گرمایشی ساختمان

سیستم های تاسیسات گرمایشی ساختمان وظیفه گرم نمودن محیط و همچنین تامین آب گرم مصرفی ساختمان را بر عهده دارد. در بعضی از ساختمان ها بخش گرمایش محیط به یک سیستم مانند بخاری گازی و بخش تامین آب گرم به سیسنم دیگری مانند آبگرمکن های گازی سپرده میشود و در بعضی دیگر از ساختمان ها این دو بخش هر دو توسط یک سیستم مانند پکیج ها و رادیاتورها صورت میگیرد.

عوامل موثر در انتخاب سیستم های تاسیسات گرمایشی

تغییرات بار حرارتی ساختمان ناشی از حضور ساکنین و چراغ ها و ….
جنس مصالح ساختمان از قبیل : دیوارها و پنجره ها و ….
نوع کاربری ساختمان اعم از مسکونی و ….
مشخصات خارج ساختمان اعم از دما و…..
انتظارات و ایده های مطلوب کار فرما
امکانات اقتصادی کارفرما

انواع تاسیسات گرمایشی ساختمان

انواع سیستم های تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان امروزه رشد و توسعه فناوری در صنعت تهویه مطبوع موجب شده تا بحث انرژی و صرفه جویی اهمیت بیشتری پیدا کند و این موضوع، در همه روش های انتخابی برای سرمایش و گرمایش نیز در نظر گرفته شود. سیستم های نوین سرمایش و گرمایشی که به کاهش هزینه های انرژی در ساختمان منتهی میشوند، عبارتند از:

خدمات برشکاری در عجب شیر
بیشتر بخوانید

روش گرمایش خورشیدی

داشتن آب گرم، یکی از نیاز های اصلی اماکن مسکونی، ورزشی و عمومی است که مستلزم سوخت های فسیلی و یا صرف انرژی است. بنابراین، استفاده از راه حل هایی که میزان مصرف این انرژی را کاهش دهد، به کاهش هزینه های اقتصادی ساختمان نیز کمک می کند. به کارگیری آبگرمکن های خورشیدی تا حد زیادی میتواند این هدف را تامین کند.

روش گرمایش از کف

این سیستم، گرما را از طریق تشعشع و جا به جایی به محیط منتقل می کند. کارکرد این سیستم به این صورت است که آب گرم، از طریق سیستم گرم کننده در داخل لو له های چند لایه می چرخد و حرارت را به کف اتاق هدایت می کند. در مرحله بعد، گرما از طریق انتقال حرارت تشعشعی( در این روش، انتقال حرارت به وسیله امواجی شبیه امواج نوری یا رادیویی صورت می گیرد)، از کف به محیط منتقل می شود.

روش گرمایش متمرکز

گرمایش متمرکز، به معنی گرما رسانی مشترک به یک منطقه با استفاده از یک منبع گرمایشی مانند بخار آب است. این سیستم، از یک یا چند واحد محلی برای تولید بخار و گرمایش یک منطقه استفاده می کند و یک منبع تغذیه آبگرم و لوله کشی نیز دارد. در صورتی که راندمان تاسیسات موتور خانه به واسطه مرکزی کردن سیستم بهبود پیدا کند، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود. مرکز آموزش مجازی پارس نیز در راستای شناسایی و آشنایی با این تاسیسات، دوره تاسیسات سرمایشی و گرمایشی را برای علاقمندان ارائه کرده است.

انواع سیستم های تاسیسات گرمایشی

سیستم گرمایش از کف با استفاده از موتورخانه حرارت مرکزی
سیستم یونیت هیتر با استفاده از موتورخانه حرارت مرکزی
سیستم فن کویل با استفاده از موتور خانه حرارت مرکزی
سیستم رادیاتور با استفاده از موتورخانه حرارت مرکزی
سیستم گرمایش از کف با استفاده از پکیچ
انواع بخاری ها ار قبیل گازی و نفتی و ….
سیستم رادیاتور با استفاده از پکیج

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
به بالای صفحه بردن