آشنایی با گرمکن استخر

آشنایی با گرمکن استخر

گرمکن استخر

دمای استخر و جکوزی در هنگام استفاده افراد از آن از اهمیت زیادی برخوردار میباشد و نقش در تعیین کننده لذت بردن یا اذیت شدن شناگران دارد. دمای ایده‌آل آب استخر برای شنا بین ۲۷ تا ۲۹ درجه سانتیگراد است و دمای ایده‌آل آب جکوزی بین ۴۰ تا ۴۳ درجه می باشد. برای تامین این دمای آسایش به تجهیزات گرمایشی کارآمد و بهینه و گرمکن استخر نیاز است تا هوای گرم مورد نیاز استخر و جکوزی را تامین کنند.

گرمکن استخر و جکوزی چیست

گرمکن استخر، همانطور که از نامش پیداست، وسیله‌ای است که از آن برای گرم کردن آب استخر و جکوزی استفاده میکنند. این گرمکن‌ها حرارت مورد نیاز برای گرم کردن آب استخر و جکوزی را تامین می‌کنند. این گرمکن‌ها، علاوه بر انجام وظیفه اصلی خود که همان گرم کردن آب است، امکانات مختلف دیگری را نیز ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، اغلب گرمکن‌ها مجهز به یک دماسنج حرارتی میباشد که دمای آب گرم را اندازه می‌گیرد.

از دیگر امکاناتی که برخی گرمکن‌ها از آن برخوردار هستند می‌توان به سنسور حساس به کم شدن آب، خاموشی اتوماتیک، خاموش شدن اتوماتیک گرمکن در هنگام واژگون شدن، و خاموشی اتوماتیک گرمکن در هنگام بالا رفتن دمای آب اشاره کرد.

انواع گرمکن‌ استخر و جکوزی

  1. گرمکن‌ استخر برقی
  2. گرمکن‌های گازی
  3. گرمکن‌ های خورشیدی

روش های گرم کردن آب استخر

بعد از اینکه دمای استاندارد برای استخر را محاسبه کردیم، با راحتی و بعد از اندازه گیری دمای لحظه ای آب استخر می توانیم بفهمیم که آیا آب استخر نیاز به گرمایش و گرم کننده آب دارد یا خیر. برای گرم کردن آب یک استخر معمولی روش های متنوعی وجود دارد. انواع روش های تصفیه آب استخر را بخوانید .

ساخت منبع دوجداره در کلوانق
بیشتر بخوانید

مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی، متداولترین تجهیزات گرم کردن آب استخر و به عنوان گرمکن آب استخر خانگی محسوب می شود که پس از دیگ موتورخانه قرار گرفته و بوسیله انتقال حرارت بین آب داغ دیگ و آب استخر، موجب افزایش دمای آب استخر می شود و به تدریج آب استخر را گرم می کنند.

در سیستمهای گرمایشی که از مبدل حرارتی در آنها استفاده می شود، علاوه بر تعیین ظرفیت حرارتی مناسب مبدل، انتخاب دیگ حرارتی مناسب هم بسیار مهم می باشد. باتوجه به اینکه دیگ انتخابی برای تنها گرمایش استخر، جکوزی و یا گرمایش کل منزل استفاده شود، روش محاسبه بار حرارتی و ظرفیت دیگ از اهمیت بالایی برخوردار بوده و طبعاً بصورت مستقیم روی عملکرد مبدل حرارتی نیز اثر می گذارد.

پمپ گرمایشی

یکی از روشهای نوین گرمایش آب استخر، استفاده از پمپ گرمایشی می باشد. این دستگاه با استفاده از انرژی الکتریکی و هوای گرم محیط، باعث افزایش دمای آب عبوری از داخل خود می شود.

هیتر برقی

اگر می خواهید بدانید که چطور می توان با برق آب را گرم کنیم، باید گفت که اساس کار هیترهای برقی، بر اساس داغ شدن المنت های حرارتی داخلی توسط انرژی الکتریکی می باشد. هیترهای برقی، با توجه به مصرف برق بالا و ظرفیت حرارتی پائینتر نسبت به هیترهای گازی و پکیج های گرمایشی تنها برای گرمایش جکوزی و استخرهای خیلی کوچک خانگی می توانند مورد استفاده باشد

پکیج گرمایشی

در بسیاری از استخرها، با توجه به عدم در نظر گرفتن موتورخانه گرمایش مرکزی برای منزل، امکان استفاده مستقیم از مبدل حرارتی نبوده و یا مصرف کننده با توجه به محدویت های فضا و هزینه تمایلی برای این کار ندارد. در این موارد، استفاده از پکیج های گرمایش آب استخر و جکوزی می تواند گزینه مناسبی باشد.

خدمات برشکاری در اهواز
بیشتر بخوانید

پکیج های گرمایشی استخر، در واقع یک موتورخانه گرمایشی کامل با همه تجهیزات لازم هستند که در قالب یک پکیج جمع آوری شده اند.

هیتر گازی

اساس کار این دستگاه ها، برخورد مستقیم شعله آتش به لوله حاوی آب استخر است. مزیت بزرگ هیترهای گازی، حجم کم آنها نسبت به یک موتورخانه کامل بوده و البته هزینه اولیه خرید و قیمت هیتر گازی استخر مقداری بالا است.

انتخاب ظرفیت حرارتی مورد نیاز استخرها

در انتخاب ظرفیت گرمایشی مورد نیاز استخرها و انتخاب بهترین گرمکن استخر و جکوزی موجود، باید به عوامل مختلفی توجه داشت و آنها را مورد بررسی قرار داد. مهمترین این عوامل عبارتند از:

  • متوسط دمای سالن استخر جهت محاسبه بار حرارتی استخرهای سرپوشیده.
  • مساحت استخر و در نتیجه میزان سطح آبی که با دمای محیط در ارتباط است.
  • دمای نهایی آب استخر که بسته به شرایط و کاربری استخر تغییر می‌کند.
  • زمان مورد نیاز برای دستیابی به دمای اولیه که معمولا ۲۴ ساعت است.
  • حجم آب موجود در استخر که نیاز به گرمایش دارد.
  • متوسط دمای هوا در سردترین ماه‌های سال.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
به بالای صفحه بردن