سوراخکاری ورق

دستگاه سوراخ کن ورق اهن

پانچ چیست؟

پانچ فلزات در صنعت فلزکاری نوعی ابتکار نوین به حساب می آید. به وسیله پانچ می توان به راحتی فرم های گوناگونی با دقت و سرعت بالا ایجاد کرد که این عملیات بر روی ورق فلزی با استفاده از دستگاه های مخصوص انجام می پذیرد. در طی عملیات پانچینگ قطعات فلزی از محل سوراخ جدا می شوند. این قطعات قراضه بسته به نوع و جنس مقطع پانچ شده، ممکن است بازیافت یا دور ریخته شوند. به عملیات پانـچ ورق، سوراخکاری ورق نیز می گویند. پانچ هیدرولیک یکی از انواع ابزار آلاتی می باشد که از آن برای انجام عملیات پانچ استفاده می شود.

پانچ ورق فلزی

به نوع خاصی از ورق های فلزی که با استفاده از دستگاه های متنوع، در ابعاد و اندازه های مختلف سوراخ هایی بر روی آن ها اعمال می شود، ورق های پانچ شده گفته می شود.

ورق های پانچ شده معمولا از جنس برنج، مس، آلومینیوم و فولاد هستند که در اشکال مختلفی با توجه به درخواست مصرف کنندگان تولید میگردد. بیشترین کاربرد استفاده از ورق های پانچ شده برای ساخت راه پله ها، ساخت انواع صندلی، دیوارهای امنیتی، دیواره های دستگیره و ساخت حصار می باشد.

سوراخکاری ورق
سوراخکاری ورق

نحوه پانچ ورق فلزی

سوراخکاری ورق های فلزی به دو روش چرخشی و تخت با دستگاه های پرسی یا پانچ صورت می گیرد. پانچ های ورق های فلزی به صورت تخت، ورق ها را به صورت عمودی قرار می گیرد. در ادامه نیروی دستگاه به صورت ناگهانی به سطح ورق انتقال می یابد و قطعات اضافی آن به صورت ضایعات قابل استفاده مورد استفاده قرار می گیرد. در روش چرخشی ورق بر روی دو چرخ دنده قرار می گیرد و متناسب با سفارش مورد نظر ورق تغییر شکل یافته و سوراخ می شود.

کاربرد دیگ روغن داغ
بیشتر بخوانید

انواع دستگاه پانچ ورق

دستگاه پانچ ورق در انواع مختلفی تولید می گردد که این انواع شامل موارد زیر است:

  • دستگاه پانچ CNC
  • دستگاه پانچ هیدرولیکی
  • دستگاه پانچ گیوتین ضربه ای
  • دستگاه پانچ دستی

برای فرآیند پانچ ورق های فلزی از این دستگاه ها استفاده می گردد. به طوری که یک ورق با دقت بالا در جهت محورهای x و y در زیر دستگاه پانچ قرار می گیرد.

این دستگاه علاوه بر ایجاد اشکالی ساده چون دایره و مستطیل، قابلیت ایجاد حفره های پیچیده تر با ترکیب چند طرح یا پانچ های متعدد دارد. همچنین این دستگاه ها قابلیت تا کردن نوارهای کوچک، پانچ کردن لبه های برش داده شده، ایجاد کردن دنده مارپیچی و غیره نیز دارند.

دستگاه پانچ CNC

دستگاه اتوماتیک پانچ ورق CNC امروزه کاربرد بیشتری از دستگاه های دستی دارد زیرا کار کردن با آن ها راحت تر است و مزایای بیشتری دارد.

سوراخ هایی که به وسیله این دستگاه ها بر ورق های فلزی ایجاد می شود از دقت و تمیزی بالای برخوردار است. همچنین سرعت بالای آن باعث می شود حجم زیادی از ورق های سوراخکاری شوند و زمان کمی را به خود اختصاص دهند. این دستگاه ها از تولید ضایعات جلوگیری می نمایند.

دستگاه پانچ دستی

دستگاه های پانچ دستی معمولا به علت وزن پایین به راحتی قابل حمل هستند و نیاز به برق ندارند. همچنین کار با این دستگاه ها آسان است و سطح صاف و قابل قبولی ایجاد می کنند که نیاز به تخصص خاص نیست.

برای شروع به کار اصلی، باید ابتدا بر روی ورق مورد نظر سوراخ اولیه به قطر ۱۰ میلی متر به وجود آورد و سپس به ادامه کار پرداخت. با استفاده از پانچ هیدرولیکی دستی می‌توان سمبه و ماتریس سفارشی را در سایزهای مختلفی به وجود آورد. سطح صاف و قابل قبولی ایجاد می کند.

کاربرد دیگ روغن داغ
بیشتر بخوانید
سوراخکاری ورق
سوراخکاری ورق

طرح های پرکاربرد پانچ ورق

دستگاه پانچ توانایی ایجاد طرح های مختلفی از طرح های ساده تا طرح های پیچیده دارد که معروف ترین و پرکاربرد ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

  • ورق پانچ لوزی
  • ورق پانچ مشبک
  • ورق پانچ گرد
  • ورق پانچ مربع

سوراخکاری چیست؟

به عملیات گرد تراشی که در داخل سطوح کار، سوراخ هایی با قطر و طول مشخص ایجاد می کند را سوراخکاری می گویند. از پانچ در عملیات سوراخکاری و سری کاری برای افزایش سرعت و دقت تا ضخامت های مشخص شده استفاده می گردد.

برای ایجاد سوراخ هایی گرد و منظم از دریل استفاده می گردد. عملیات سوراخکاری همانند عملیات پانچ در جنس های متنوعی از ورق چون استیل، مس، آهن، آلومینیوم و غیره استفاده می شود.

انواع دستگاه سوراخکاری ورق

استفاده از هر دستگاهی برای سوراخکاری ورق نقش و کاربرد متفاوتی دارد.

  • سوراخکاری با دریل (مته): انجام عملیات سوراخکاری با استفاده از دریل قادر به انجام سوراخکاری تا قطر ۶۰ میلی متر است.
  • سوراخکاری با پانچ: از پانچ برای بالا بردن دقت و سرعت عملیات سوراخکاری انجام می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
به بالای صفحه بردن