دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ چیست؟

دیگ روغن داغ جایگزین آب و بخار برای تولید دمای بالا است. بدین صورت که در اکثر سیستم های گرمایشی برای ایجاد گرما از آب و بخار استفاده می نمایند. اما برای افزایش دما به آب و بخار در فشار بالا نیاز است و بالا بردن فشار باعث کاهش ضریب ایمنی می گردد و ممکن است که خطرات جبران ناپذیر بوجود آورد. به همین دلیل در دما های بالا از دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ استفاده می شود. مکانیزم عملکرد این نوع دیگ‌ها بدین صورت است که حرارت را از روغن های مخصوص حرارتی به گاز های داغ حاصل از احتراق مشعل منتقل می نماید.

بطور کلی دیگ روغن داغ گرمای حاصل از انواع مشعل را به روغن های حرارتی در حال گردش منتقل میکند. این عمل باعث افزایش دما میشود. در ادامه با ساخت این نوع دیگ، کاربرد، اجزای تشکیل دهنده، برتری این نوع دیگ نسبت به دیگ آب و بخار را بطور کامل بررسی می نماییم.

دیگ روغن داغ

اجزای تشکیل دهنده دیگ روغن داغ

اجزای دیگ روغن داغ عبارتند از مشعل، پمپ، الکتروپمپ، پرشر سوئیچ، ترموتر، صافی، لرزه گیر، ترموستات، مانومتر می باشد. هرکدام از این اجزا دارای وظایف خاص و انواع مختلف می باشد که در ادامه هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

  • مشعل: مشعل ها دارای انواع مختلف و سوخت های متفاوت می باشد. مشعل گاز سوز، مشعل گازئیل و… نوع مشعل به دلخواه مشتری است. بدین صورت که مشتری اگر امکان تهیه گازئیل را داشته باشد میتوان برای بویلر روغن داغ او مشعل گازئیل تعبیه نمود.
  • پمپ: پمپ نیز مانند مشعل دارای انواع مختلفی است. برای این نوع دیگ ها از پمپ های سانتریفیوژ استفاده می گردد.  وظیفه پمپ بچرخش در آوردن روغن در دیگ است. پمپ های سانتریفوژ از نشت روغن جلوگیری می نمایند و درای عملکرد بسیار خوبی است.
  • الکتروپمپ: نوع الکتروپمپ در بویلر روغن داغ از نوع دنده ای است و وظیفه آن تزریق روغن مخصوص است.
  • پرشرسوئیچ: بطور کلی پرشر سوئیچ برای تنظیم فشار در انواع دیگ بخار بویلر صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. در این نوع دیگ نیز برای تنظیم فشار روغن استفاده می گردد.
  • ترموتر : برای بویلر روغن داغ از ترموتر استیل اروپایی استفاده می گردد و وظیفه آن بررسی حرارت رفت و برگشتی روغن است.
  • صافی: محل قرار گیری صافی در زمان برگشت روغن داغ می باشد.
  • لرزه گیر: برای جوگیری از تنش در پمپ سانتریفیوژ روغن داغ است.
  • ترموستات : نوع ترموستات بکاررفته در این نوع دیگ ها از نوع دیجیتالی می باشد. وظیفه ترموستات در دیگ روغن داغ تنظیم حرارت است.
  • مانومتر: برای بررسی فشار رفت وبرگشتی روغ استفاده می گردد.
معایب دستگاه برش لیزر
بیشتر بخوانید

دیگ روغن داغ

ساخت دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ

برای ساخت دیگ روغن داغ باید حداقل از سه پاس حرارتی برای انتقال حرارت از روغـن به گاز های مشعل دیـگ بخار استفاده شود. مهم ترین دلیل استفاده و ساخت این نوع دیگ ها بهره گیری از انرژی بیشتر در عین حال کاهش مصرف سوخت است که این امر باعث کاهش هزینه ها می گردد. برای کاهش مصرف سوخت باید سطح انتقال حرارت را افزایش داد. این عمل باعث بهرگیری بیشتر از انرژی می شود.

برای انتقال حرارت از روغن به گاز های مشعل دیگ باید در تمامی مراحل یکسان شود. یکسان نبودن حرارت باعث متوقف شدن روغن داغ در مسیر می گردد. که این امر باعث بوجود آمدن خطرات می باشد. در هنگاه ساخت و کار کرد با بویلر روغن داغ باید دقت داشته باشید و تمامی دستورالعل های مربوط را انجام دهید تامشکلی در حین کار نداشته باشید. در ادامه نکات ایمنی در هنگام استفاده از دیگ روغن داغ را بیان می نماییم.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از دیگ روغن داغ

در همه امر باید ابتدا ایمنی و نکات ایمنی را رعایت کرد و سپس اقدام به کار کردن کرد. استفاده از دیگ روغن داغ از این قاعده مستنا نیست از طرفی با وجود روغن داغ و دمای بالا اگر ایمنی را رعایت نکنید باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیر می گردد. در ابتدای خرید دیگ روغن داغ دقت کنید که دارای نشان استاندارد و شرکت ارائه دهنده آن بتواند کیفیت دیـگ را تضمین بخشد. قیمت دیـگ روغن داغ را فدای کیفیت آن نکنید پایین بودن کیفیت و عدم وجود استاندارد میتواند خسارات جبران ناپذیری را بوجود آورد. دیگ روغن داغ استاندارد دارای لوله های بدون درز و با کیفیت بالا است.

خدمات برشکاری در بازرگان
بیشتر بخوانید

باید دقت داشته باشید اگر ورق ها و لوله های استفاده شده در این نوع بویلر کیفیت پایین و ضخامت کم داشته باشد باعث کم شدن طول عمر دستگاه شما می گردد. تجهیزات کنترل کننده روغن داغ اعم از مانومتر ترموستات ترموتر پرشرسوئیچ باید از کیفیت بالای برخوردار باشد در در صورت بروز مشکل بتواند از آن جلوگیری نماید. بطور مثال اگر دما بیش ازحد افزایش یافت بتواند بصورت اتوماتیک مشعل را از مدار خارج نماید. از بوجود آمدن خطرات احتمالی جلوگیری کند.

تمامی جوشکاری های انجام شده در دیگ روغن داغ باید بصورت دوره ای بازرسی گردد. حتی برای شروع کار و راه اندازی دیـگ بخار روغن داغ نیاز است که یک بازرس برای تست جوشکاری های انجام شده اطلاع دقیق بدست آورد و شما را از کیفیت دیـگ خریدارای شده مطلع نماید. به یاد داشته باشید رعایت ایمنی و خرید دستگاه با کیفیت میتواند از لحاظ مالی و جانبی شما را حفظ کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
به بالای صفحه بردن