رفع نشتی مخزن

رفع نشتی مخزن

رفع نشتی مخزن

مخزن های فلزی به خصوص مخزن های آب می توانند به مرور زمان دچار فرسودگی داخلی و یا بیرونی گردند که این فرسودگی ممکن است به علت عواملی چون تغییرات آب و هوایی، رطوبت، ساییدگی و… باشد، در رابطه با مخزن های آب این نشتی می تواند به صورت سوراخ شدن مخزن آب نشان داده شود. در چنین شرایط جهت رفع نشتی مخزن چه باید کرد؟
اگر قسمت هایی که دچار ساییدگی و فرسودگی شده اند به سرعت بررسی و عیوب برطرف نشوند این نقص ممکن است تمام سیستم را درگیر خرابی کرده و مشکلات جبران ناپذیری برای محیط و همچنین کارکنان بوجود آورد.
در این گونه موارد برای کاهش نشتی مخزن آب فلزی از رنگ اپوکسی مخصوص مخازن فلزی استفاده می گردد.

اپوکسی چیست؟

پولی پوکساید یا اپوکسی به همان پلیمرهایی گفته می شود که در اثر حرارت به پیوندهای عرضی، واکنش های شیمیایی به وجود می آورند.

 • کاربرد های اپوکسی
 • تولید رنگ اپوکسی
 • تولید کفپوش اپوکسی
 • در ساخت چسب ها
 • کامپوزیت ها
 • تقویت کننده ها

اپوکسی خالص عایق الکتریکی است و دارای خاصیت عایقی و رسانایی در برابر گرما هستند.

رفع نشتی مخزن
رفع نشتی مخزن

انواع اپوکسی مخصوص مخازن

اپوکسی سالونت فری که در مخازن آب آشامیدنی استفاده می گردد و به هیچ وجه پس از استفاده آب در مخازن فلزی یا بتنی آب، مواد درون اپوکسی مخزن با آب ترکیب نمی شود.

موارد استفاده این چسب در مخازن

در خوردگی سطح و ساییدگی و فرسایش جداره های مخازن، با توجه به موقعیت، از چسب اپوکسی در برطرف کردن عیوب استفاده می کنند. اگر این عیوب سریع برطرف نشود ممکن است برای محیط و به خصوص کارکنان پیامد های جبران ناپذیری داشته باشد. البته باید به میزان دقیق از آن استفاده کرد.

ساخت منبع دوجداره در مرند
بیشتر بخوانید

روش رفع نشتی مخزن

ساییدگی و نشتی در مخازن ممکن است به مرور زمان باعث نازک شدن جداره یا نقص کامل جداره مخزن شود. در نتیجه از این چسب ها برای کاهش هزینه و برطرف کردن مشکل استفاده می گردد.

روش اجرای خمیر اپوکسی

اگر می خواهید نشتی را با خمیر اپوکسی را رفع کنید، این مراحل را دنبال کنید:

محل دقیق نشتی را پیدا کنید. بستن منبع اصلی جریان(کنتور آب) و خالی کردن مخزن. سپس با باز گذاشتن نزدیکترین شیر آّب به ناحیه نشتی، مطمئن شوید که لوله و مخزن کاملا خالی از فشار آب یا سیال است. با یک سمباده نسبتا زبر محل نشتی را بسابید. محل نشتی باید تمیز، خشک و عاری از تمام باقی مانده های براده سمباده باشد. بخشی از خمیر اپوکسی را به اندازه ای که لازم است برش دهید. خمیر را با انگشتان خود ورز دهید تا کاملا مخلوط شود. پس از ترکیب شدن کامل، رنگ آن به خاکستری تغییر میکند. خمیر اپوکسی را بر روی لوله فشار دهید. ناحیه نشتی لوله را به طور کامل پوشانده و حداقل یک اینچ را در هر طرف نشت بگذارید.

اگر نشت در اتصالات باشد، کل اتصال را با خمیر اپوکسی  پوشش دهید. سعی کنید خمیر اپوکسی در مدت زمانی ۳ دقیقه از زمانی که آن را مخلوط می کنید، استفاده کنید. این نکته مهمی است. خمیر اپوکسی خیلی زود سخت میشود. فقط آنچه را که می توانید در ۳ دقیقه در یک زمان استفاده کنید ترکیب کنید. خمیر اپوکسی بعد از ۱۰ دقیقه سخت می شود، اما به طور کامل یک ساعت طول می کشد. پس از آن میتوانید مخزن خود را پر نمایید و یا جریان لوله را برقرار کنید.

خدمات برشکاری در هادیشهر
بیشتر بخوانید
رفع نشتی مخزن
رفع نشتی مخزن

مزایای اپوکسی در رفع نشتی مخزن

 • چسبندگی خوب به سطوح
 • پوشش و مانع بسیار خوب در برابر مواد شیمیایی و…
 • مقاومت بالای رنگ اپوکسی در مخازن در برابر دما و رطوبت
 • قابلیت شستشو
 • امکان استفاده به صورت یک لایه

نکات مهم در رنگ اپوکسی مخازن

 • خشک کردن سریع سطح برای جلوگیری از زنگ زدگی
 • جلوگیری از یخ زدگی مکان رنگ شده
 • در حین کار به شدت مراقب چشم های خود باشید.
 • از مهم ترین خطرهای بهداشتی اپوکسی می توان به این موضوع اشاره کرد که استفاده و در معرض این مواد بودن به مرور زمان باعث آلرژی یا آسم شغلی می شود.

رفع نشتی مخزن فلزی و پلاستیکی

نقص جداره ی نازک ناشی از خوردگی، فرسودگی، ضربه، ساییدگی یا آسیب مکانیکی از جمله مشکلات رایجی هستند که در لوله‌ها، مخازن، بدنه های موتور، بالشتک یا صفحه ی فرسایشی و سایر قطعات دیگر در تأسیسات به وجود می آیند. اگر به این مشکلات به موقع رسیدگی نشود، یکپارچگی و انسجام این تأسیسات ممکن است با مشکل مواجه شود و احتمال بروز خطرات و مشکلات محیطی و ایمنی بسیار بالا خواهد رفت. در این شرایط لازم است تا استحکام و قدرت گذشته را سریعاً به تجهیزات برگردانید تا مدت از کار افتادگی تجهیزات را کاهش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
به بالای صفحه بردن