ورق صنعتی همانطور که از اسمش پیداست در صنایع مختلفی چون خودرو سازی، ساخت لوازم خانگی، ساختمان سازی و غیره کاربرد دارد. ورقهای صنعتی یکی از مهمترین و اصلی ترین مواد اولیه برای ساختن مقاطع فولادی مختلف است.

ورق صنعتی همانند ورق فولادی است و در ساختمان سازی و صنعت کاربرد بالایی دارد. ورق صنعتی، یکی از با کیفیت ترین نوع ورق است و از برش اسلب و تختال تولید میشود.

ورق های صنعتی به دو روش نورد سرد و نورد گرم تولید میشود. که ورق های نورد سرد، بر طبق آلیاژ ST12، ST13 و ST14 تقسیم میشود.

ورق-صنعتی

نورد سرد ورق صنعتی

ورق نورد سرد یا همان ورق روغنی به علت آلیاژهای موجود در آن، انعطاف پذیری بالا و خوبی دارد. مقدار کربنی که در این نوع فولاد وجود دارد، بسیار کم است. به همین علت از این نوع ورق برای ساخت لوازم خانگی و خودرو سازی کاربرد گسترده ای میشود. در فرایند نورد سرد صنعتی، ورق را تا جایی که میشود، نازک میکنند. کاهش ضخامت تا جایی ادامه پیدا میکند تا برای تولید لوازم خانگی مناسب باشد. عموما برای عملیات نورد کاری، ورق گاوانیزه یا ورق روغنی را به چند قفسه سلسله ای ارسال میکنند. هر قفسه نورد دارای یک چارچوب فولادی است که درون آن یاتاقان غلتک ها قرار گرفته میشود. و نیروهای وارد شده را تحمل میکند.

برای پایین آوردن نیروی وارد شده، ورق ها را به منظور کاهش ضخامت و دقت در نورد سرد، از قفسه چهار غلتکی عبور میدهند. درون این قفس ها غلتک های پشتیبان به همراه غلتک های اصلی وجود دارد. غلتک هایی که مستقیما با ورق تماس دارد، قطر کمتری دارد و غلتک های پشتیبان، قطر بیشتری دارد.

ساخت مخازن صنعتی در کرمان
بیشتر بخوانید

ویژگی‌ های ورق صنعتی نورد سرد

  • قابلیت و توانایی رنگ ‌کاری
  • صاف بودن و صیقلی بودن سطح ورق
  • خمش و برش مناسب
  • ابعاد محدود ورق گرم

انواع ورقهای صنعتی نورد سرد

انواع ورق صنعتی نورد سرد، بر طبق آلیاژهای موجود در فولاد، به دسته های ورق روغنی، ورق گالوانیزه، ورق گالوانیزه رنگی تقسیم میشود.

  • ورق روغنی:  این نوع ورق مقاومت بالای در برابر رنگ کاری دارد.
  • ورق گالوانیزه:  ورق گالوانیزه از ورق سرد تولید میشود و طی فرایند گالوانیزاسیون پوشش دهی میشود که به این نوع ورق ورق روی ندود هم میگویند. این عمل باعث میشود ورق در برابرخوردگی مقاومت بیشتری داشته باشد.
  • ورق گالوانیزه رنگی:  پایه ی ورق رنگی گالوانیزه، ورق گالوانیزه میباشد. رنگ زدن روی ورق گالوانیزه علاوه بر زیبایی مقاومت ورق را هم در برابر خوردگی، فرسایش، رطوبت و غیره چند برابر میکند.

نورد گرم ورقهای صنعتی

نورد گرم به فرایندی گفته میشود که در آن شمش فولادی را درون کوره میریزند و پس از خارج کردن آن از کوره، یک لایه پوسته اکسیدی  روی آن پوشیده میشود. و بعد وارد مرحله ی پوسته شویی میشود. پس از آن وارد مرحله نورد خشن میشود. و پس از آن بعد از چند بار عبور از غلتک  به ابعاد مورد نظر دست پیدا میکند. سپس به سمت قفسه‌های نورد نهایی ارسال می‌شود. ورق گرم به ورق سیاه هم معروف است.

انوع ورق صنعتی نورد گرم

در صنعت ورق سیاه از انواع گوناگون و متعددی برخوردار است. ورق سیاه براساس آلیاژ های به کارگرفته شده، از ST32 تا ST52 دسته بندی میشود. هر یک از انواع ورق ها دارای ویژگی های خاص خود هستند.

انواع روش های خمکاری لوله
بیشتر بخوانید